środa, 18 czerwca 2014

Nie tolerujesz a jesz? Nie schudniesz... nie wyzdrowiejesz... .

Nie wierzę w diety cud. Od bardzo wielu lat zmagam się ze zrzuceniem nadmiaru tu i ówdzie, próbowałam diet... chyba wszystkich... . Z wiadomym skutkiem. 
U mnie sprawy komplikują się o tyle, że stan zdrowia i leki hamują ubytek wagi.
Dlatego zaczęłam szukać... inaczej... 
I... znalazłam.

Nietolerancja pokarmowa. Proszę nie mylić jej z alergią pokarmową. 

Co to jest ta nietolerancja pokarmowa? 

Zacznijmy od definicji: 

Nietolerancja pokarmowa to rodzaj nieprawidłowej reakcji organizmu na pokarm.

I tak, jeśli często cierpisz na ostre bóle głowy, depresję, bóle stawów, bezsenność, nieżyt żołądka, reumatoidalne zapalenie stawów,  jeśli masz... nadwagę, otyłość,  astmę, zespół nadwrażliwego jelita, problemy dermatologiczne, zachodzi podejrzenie, że w Twoim organizmie zachodzi nietolerancja pokarmowa.

Objawy nietolerancji pokarmowej, w przeciwieństwie do alergii pokarmowej mogą wystąpić po kilku godzinach a nawet i po kilku dopiero dniach od spożycia produktu. Takie objawy mogą trwać całymi tygodniami. Przy alergii pokarmowej objawy pojawiają się natychmiast po zjedzeniu produktu, na który jesteśmy uczuleni.

Odstawienie produktów, których nasz organizm nie toleruje powoduje... pozbycie się objawów nawet w ciągu kilku dni.  Przy czym to odstawienie niestety nie leczy chorób, których nabawiliśmy się przez lata złego odżywiania, ale... hamuje ich rozwój.

Test na nietolerancję pokarmową jest przeprowadzany na terenie całego naszego pięknego kraju w różnych ośrodkach zajmujących się dietetyką.
Można też samemu... oczywiście testy dostępne są w internetowych sklepach... ale... osoby nieprzeszkolone mogą błędnie odczytać wynik... . Lepiej wybrać się do specjalisty.

Do zrobienia testu pobierana jest krew z opuszka palca. Taki test sprawdza reakcje organizmu na około 60 produktów żywnościowych. Wynik uzyskujemy już po... 40 minutach. 

Test nie jest tani, w granicach około czterystu złotych. Ale... chyba warto. 
5 komentarzy:

 1. nie miałam pojęcia, że coś takiego jak ta nietolerancja w ogóle istnieje :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Hania dobrze Cie widzieć w blogu Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
 3. ...mawiają, że dzień, w którym nie dowiesz się niczego nowego jest dniem straconym , dziś dowiedziałam się, że jest coś takiego jak nietolerancja pokarmowa, zatem dzień zaliczam do niestraconych :) Dzięki Tobie :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również wiele dowiaduję się dzięki Tobie, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post. O takich badaniach nie wiedziałam, a chętnie zrobiłabym sobie, ponieważ mam podobne problemy, które poruszyłaś :)

  OdpowiedzUsuń

Komentuj... nie obrażaj... :-)