środa, 7 lipca 2010

Prawda czy fałsz - co nieco o włosach

Moja kochana babcia, którą już tu nie jeden raz wspominałam, jak również moja ukochana mama, z cierpliwością anioła szczotkowały mi włosy. Codziennie co najmniej jeden raz. Moja teściowa szczotkuje włosy dwa razy dziennie. Ma piękne, grube, błyszczące, mimo podeszłego już wieku. Ja też szczotkuję. I popełniłabym grzech, gdybym nie była zadowolona ze struktury i gęstości moich włosów.
I tu nasuwa się pierwsza zagadka z typu: prawda czy fałsz
- Częste i długie szczotkowanie włosów jest szkodliwe: 
Tak. Jeśli szczotka jest niewłaściwie dobrana do gatunku włosów. I - przede wszystkim - jeśli jest źle używana.
I jeszcze sześć mitów:
- Na wiosnę i jesienią więcej włosów wypada:
Tak. Ten proces trwa około miesiąca. Spowodowane jest to wydzieliną hormonów, które mają wpływ na odnowienie włosów. Jeśli jednak włosy wypadają dłużej niż miesiąc i więcej, niż około stu dziennie - należy wybrać się do lekarza, bo przyczyna zapewne leży gdzie indziej.
- Włosy przetłuszczające się należy myć szamponami odtłuszczającymi:
Nie. Przetłuszczające się włosy należy myć delikatnymi i łagodnymi szamponami, które przede wszystkim mają unormalizować wydzielanie łoju (najlepsze są szampony ziołowe zawierające skrzyp, pokrzywę, rozmaryn i podbiał).
- Suszarka szkodzi włosom:
Nie. Pod warunkiem jednak, jeśli przestrzega się kilku prostych reguł: przede wszystkim suszyć włosy należy niezbyt gorącym powietrzem, z odległości 30 centymetrów od głowy. Do włosów suchych suszarka powinna być zaopatrzona w jonizator powietrza, który zapobiega nadmiernemu parowaniu wody i elektryzowaniu włosów.
- Włos, który wypada z cebulką więcej nie odrasta:
Nie. Przeciętny włos żyje około 4 lat. Dojrzewa, starzeje się i obumiera w mieszku włosowym. W końcu zostaje wypchnięty, czyli wypada, przez nowy korzeń, który wytworzył się na jego miejscu.
- Dwukrotne mycie włosów szamponem jest konieczne, aby były naprawdę czyste:
Nie. Wystarczy umyć raz, szczególnie, jeśli myjemy włosy często. Dwukrotne mycie może nawet sprawić, że włosy będą się elektryzować, a skóra głowy stanie się bardziej delikatna i wrażliwa.
- Włosy podcinane szybciej rosną:
Nie. Wzrost włosów zależy od kondycji cebulek oraz uwarunkowań genetycznych, a nie końcówek. Podcięte i wyrównane włosy wyglądają zdrowiej, lepiej się rozczesują i... sprawiają wrażenie, jakby szybciej rosły.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj... nie obrażaj... :-)