czwartek, 9 czerwca 2011

Słowo o paznokciach

Zarówno obie moje babcie jak i moja mama nauczyły mnie, że nie tylko głowa, ale i dłoń jest wizytówką kobiety. Od najmłodszych lat wpajały nawyk dbania o ręce. Począwszy od manicure'u poprzez pielęgnację dłoni, a skończywszy na zabezpieczaniu ich przed nadmiernym wysuszeniem i zniszczeniem.
Mama miała piękne dłonie. Bardzo proporcjonalne do swojej budowy ciała. Szczupłe nadgarstki, wąskie śródręcza i długie, piękne palce. Paznokcie miała niestety bardzo kruche i łamliwe (co odziedziczyłam po Niej), dlatego nigdy nie nosiła długich paznokci. Ale i tak wyglądały cudownie.
Poznając ludzi mam taki nawyk: patrzę na dłonie. Podobno z ich kształtu i z kształtu paznokci można wiele wyczytać na temat charakteru ich posiadacza. Ja jednak koncentruję się na tym, czy są zadbane. Bo, dla mnie nie ma nic gorszego, jak niezadbane paznokcie.
Kształty paznokci można podzielić na cztery grupy:
paznokcie o wydłużonej płytce,
paznokcie prostokątne,
paznokcie trójkątne i
paznokcie o małej płytce. 
Na pewno każda dbająca o siebie kobieta marzy o tym, aby mieć ręce idealne. Albo przynajmniej zbliżone do ideału. Nadając paznokciom odpowiedni kształt, możemy optycznie je wydłużyć, wyszczuplić.
I tak paznokcie o wydłużonej płytce powinnyśmy piłować w kształcie owalnym, przy paznokciach prostokątnych boki powinny być zaokrąglone, te paznokcie nie powinny być zbyt długie, a lakiery winny być jasne. Paznokciom trójkątnym należy nadać kształt owalny, a jedynie paznokcie o małej płytce mogą być dłuższe.
Jeśli mamy dłonie kwadratowe, paznokcie powinny być opiłowane w kształcie zaokrąglonym, aby złagodzić kształt ręki, to samo tyczy się palców kościstych. Przy czym przy palcach kościstych możemy paznokcie opiłować na kształt kwadratowy.
Pulchne, krótkie palce najlepiej będą wyglądały z paznokciami opiłowanymi w kształcie podłużnym, migdałowym.
Właścicielki dużych, masywnych palców mogą sobie pozwolić na długie paznokcie. 
Jeśli jednak mamy paznokcie łamliwe, kruche, lub z innych powodów musimy mieć paznokcie krótkie - wtedy najlepiej jest je opiłowywać na okrągło.
Przy takich paznokciach możemy sobie pozwolić na całkowitą dowolność barw.
A skoro już mowa o kolorach, to w tym sezonie dominują kolory pastelowe, również kwiatowe i słodkie, cukierkowe. Oprócz całej gamy pasteli modne są na paznokciach kolory ziemi i kamienia, choć dla mnie te kolory sprawiają wrażenie brudu... . Ale, to tylko moje odczucia.
Natomiast z tych wszystkich barw króluje tego lata niepodzielnie błękit.

1 komentarz:

  1. Dziękuję za miłe słowa. :* Ciekawy ten wpis o paznokciach i dłoniach. Moje pazurki są niestety łamiące i rozdwajają się więc nie mam wyjścia jak mieć krótkie ale chętnie maluję na pastelowy kolor. :)

    OdpowiedzUsuń

Komentuj... nie obrażaj... :-)