piątek, 16 grudnia 2011

Książka przeczytana (cz.VII)

Carlos Ruiz Zafon, barcelończyk, urodził się w 1964 roku. Po pobieraniu nauk w kolegium jezuickim ukończył studia dziennikarskie. Mieszka w Los Angeles, a jego książki cieszą się ogromną popularnością i uznaniem na szerokim świecie. Zostały przetłumaczone na 25 języków. 
Kilka lat temu przeczytałam jego bodaj najbardziej znaną książkę Cień wiatru. Kilka miesięcy temu - swojego rodzaju kontynuację Cienia wiatru - Grę Anioła. Nie jest to kontynuacja fabuły, bo książki można przeczytać w "odwrotnej kolejności". Obie powieści osadzone są w starej Barcelonie, w obu występuje Cmentarz Zapomnianych Książek. I w obu - bohater adoptuje książkę, aby ocalić ją od zapomnienia. 
W obu książkach są tajemnice, i tajemnice tajemnic. Są różni bohaterowie, interesujące postacie, złożone w swojej charakterystyce. I w obu książkach początek jest lekkim spacerem po Barcelonie, który to spacer przeradza się w bieg wielowątkowy. I tak mamy i miłosne rozterki, i wątek kryminalny, a w Grze Anioła swego rodzaju zaprzedanie duszy. Tylko, jak się potem z tego wyplątać? 
Po przeczytaniu tych dwóch książek Zafon'a kupiłam jego Marinę, oraz trzy powieści przeznaczone dla młodzieży, chociaż nie tylko: Książę mgły, Pałac północy i Światła września. Czekają w biblioteczce na swoją kolejność... . Już niebawem.

1 komentarz:

Komentuj... nie obrażaj... :-)