sobota, 6 lutego 2010

O zapachem leczeniu słów kilka (cz.I)

Leczenie zapachem, to aromaterapia (z greckiego: aroma - korzenny zapach i terapia - leczenie), metoda terapeutyczna przy pomocy olejków eterycznych. 
Olejki wprowadza się do organizmu przez drogi oddechowe lub przez skórę.
Terapię zapachem opisywano pięć tysięcy lat temu na Dalekim Wschodzie, chwaląc skuteczność stosowania esencjii aromatycznych. Te olejki eteryczne stosowali Grecy i Rzymianie, zarówno do obrzędów religijnych jak i dla zdrowia ducha i ciała.
Sam termin "aromaterapii" został po raz pierwszy zastosowany w 1937 roku, kiedy to pewien chirurg wojskowy zaczął wykorzystywać właściwości olejków do leczenia rannych żołnierzy.
Olejki, to silne koncentraty, które występują we wszystkich częściach roślin. Ich otrzymanie jest bardzo pracochłonne. Przechowywać je należy w ciemnych, szklanych buteleczkach, bez dostępu do światła, szczelnie zamkniętych.
Rozróżnia się sześć sposobów aromaterapii: inhalacje, kąpiele, masaże, okłady (kompresy), kadzidełka i potpourri.
Dzisiaj słowo o potpourri:
Potpourri - z francuskiego: bigos - to mieszanka suszonych kwiatów, liści i owoców, nasączona olejkami. Występuje często w formie dekoracyjnej. Gdy zapach zanika - można potpourri skropić ponownie (na trzy garście potpourri potrzeba około 20 kropli olejku eterycznego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj... nie obrażaj... :-)