piątek, 11 grudnia 2009

Gallus gallus domesticus


Kura domowa (Gallus gallus domesticus) – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Uważa się, że stanowi formę udomowioną kura bankiwa (Gallus gallus), lecz nie wyklucza się domieszki innych gatunków południowoazjatyckich kuraków (zarówno żyjących, jak i wymarłych).
Tyle - encyklopedia. Na pewno jestem formą udomowioną. Uwielbiam domowe pielesze, zaciszne kątki domowe, zapachy kuchenne pobudzające wyobraźnię i przywołujące wspomnienia radosnego dzieciństwa. Wieczory zimowe w ciepłym otoczeniu rodziny. I rozmowy, rozmowy, rozmowy... .
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zawsze wtedy wraca obraz dawnych lat, domu mojej panieńskiej młodości, kiedy moja kochana mama godzinami stała w kuchni i gotowała, piekła, smażyła. Tata z rozwianą resztką włosów biegał po mieście w poszukiwaniu choinki. Kończyło się jak zwykle burzliwą wymianą zdań na temat wątpliwej urody drzewka. Tak było od pokoleń i tak już zostało. Marny wiecheć przybrany mnóstwem kolorowych bombek, opleciony kolorowymi lampkami stawał się najpiękniejszą choinką na świecie.

2 komentarze:

  1. Haniu wspaniale -marnujesz talent powinnas pisac ksiazki ktore z przyjemnoscia by sie wciagalo jak cieply rosolek

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak pisałem, początek świetny. Teraz wypada poprowadzić wszystkich czytelników w bajkowy świat domowych pieleszy - z całym jego bogactwem: kuchni, szaf, bilbiotek, ogrodów, dusz znajomych i spokrewnionych... Toż to dopiero będzie się dziło. :-)

    OdpowiedzUsuń

Komentuj... nie obrażaj... :-)