środa, 30 grudnia 2009

Słów kilka o szampanie i o winie musującym

Jutro karnawał rozpoczynają sylwestrowe bale. A Nowy Rok będziemy witać... no właśnie. Szampanem czy winem musującym?
Szampan, z francuskiego champagne to nazwa zastrzeżona dla tego trunku, produkowanego tylko w Szampanii, północno-wschodnim regionie Francji.
Produkowany jest z młodego wina, wlewanego do butelek i przechowywanego w stałej temperaturze. Ten prawdziwy szampan nie jest nasycany dwutlenkiem węgla. Najbardziej znane marki szampana to: Ruinart, Roederer, Piper-Heidsieck, Moet, Dom Perignon, Lanson, Veuve Cliquot.
Inne wina z bąbelkami, nasycane dwutlenkiem węgla, to wina musujące. Te wina znacznie różnią się cenowo od szampana. We Francji nazywane są cremant,  w Hiszpanii (a dokładnie w Katalonii) - cava, we Włoszech - spumante, w Niemczech - sekt, a w krajach rosyjskojęzycznych - igristoje (lub jeszcze nazwą zakazaną szampanskoje).
Jeśli ktoś lubi stracić połowę zawartości butelki tego zacnego trunku, otwiera go z wielkim hukiem. Jednak szampana czy wino musujące należy otwierać trzymając lewą ręką za szyjkę butelki (ciepło dłoni powoduje, że bąbelki cofają się w głąb butelki), a prawą dłonią delikatnie wykręcać korek. Korek powinien delikatnie westchnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj... nie obrażaj... :-)